KESKUSTELUT > RISTIKOT > RISTIKKOVIHJE RATKAISUSANANSA KANSSA TOSIELÄMÄÄN.

12136. Ristikkovihje ratkaisusanansa kanssa tosielämään.

Hesaristi18.11.2025 klo 17:02
Täyttelin Kari Vaalamon runsas vuosi sitten julkaistua IS-kovista digilehdestä innostuneena siitä kun sain lähes omin avuin viime viikonlopun Vaalamon koviksen ratkaistua ja siellä tuli vastaan ristikkovihje: UUNISSA 5-7 MINUUTTIA jonka ratkaisusana oli NAAN.
Siitä tuli mieleen että tällaisia vihjeitä pitäisi ristikoissa olla enemmänkin joilla annetaan vinkki käytännön elämään siitä kuinka jokin ratkaisusanana oleva ruoka-aines valmistuu. NAAN-leipä ei toki ole mikään uusi sana ja olen sitä ravintoloissa itsekin maistellut, mutta nyt ajattelin kokeilla sen valmistusta vaimoni avustuksella kun kaivoin vielä valmistusohjeen raaka-aineineen esille.
Useimmitenhan ristikkosanat ovat sellaisia että ne unohtuu samantien kun ristikko on ratkaistu ja suljettu eikä niitä muista eikä muistella enää jälkeenpäin , mutta nyt NAAN-leipä tarttui ainakin minun muistilokeroihini niin että jos siihen liittyviä vihjeitä ainesosista valmistusajoista tms. tulee niin sana tulee kyllä mieleen.

Toivoisinkin laatijoilta enemmän tällaisia käytännön elämään liittyviä konkreettisia vihjeitä näiden perinteisten rikottujen sanojen anagrammien skytismien yms. lisäksi.
2. Funny18.11.2025 klo 17:21
Jotkut parhaat laatijat tuollaisiakin harrastavat, ja varmaan niitä näkisi enemmänkin, jos vihjeelle olisi tilaa. Jos vihjeelle on vain puoli ruutua, siinä ei pitkiä tarinoida. Siinä varmaan suurin syy, miksi nuo sanakikkailut ovat niin harmillisen yleisiä. Joka tapauksessa olisi todellakin mukavaa, jos laatijat enemmän ottaisivat selvää vastaussanan taustoista ja kehittelisivät sen perusteella vihjeitä eivätkä turvautuisi helpoimpaan vihjeitystapaan.

Miksi muuten ristikkosanat päästetään unohtumaan? Unohtaminen ei edistä oppimista.
3. Hesaristi18.11.2025 klo 18:47
Lainaus: 2. Funny 18.11.2025 klo 17:21
Miksi muuten ristikkosanat päästetään unohtumaan? Unohtaminen ei edistä oppimista.

Ehkä siksi ettei koeta tarvetta muistaa niitä, koska niistä ei koeta olevan mitään hyötyä käytännön elämään - niissä pitäisi olla jokin "koukku" joka innostaa tutustumaan sanaan ja kaivamaan siitä lisää tietoa, mikä edistää sanan muistamista.
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *