KESKUSTELUT > RISTIKOT > HS 7.11.2025

12123. HS 7.11.2025

Jiikoo6.11.2025 klo 21:53
Meinasipa mennä yhdessä kohdassa hankalaksi, kun en valinnut koulussani 1960-luvulla biologiaa vaan psykologian (en toki ymmärrä siitäkään juuri mitään). Geenioppia olisi tässä näköjään kaivattu. Erään merkkinaisen syntyperäkään ei tullut mieleeni, vaikka olin siitä jotain joskus lukenutkin. No, kahta vaille jokaisessa ruudussa on nyt kirjain ja ainakin se riittäväksi määritelty ratkaisu valmiina.

Ne tyhjät ruutuni liittyvät ”etanakuvatukseen” L9–10, josta ei taida erkkikään ottaa selvää. Graham-nimisiä tuttavuuksiakaan minulla ei liiemmälti ole – se unkarilaissyntyinen sellistiseniorikin taitaa olla Kalori Graham vain vääräleukaisten kollegojensa suissa. Ettei tuosta kuvasta vain saataisi jokin kryptinen lyhenne, konsonanttirykelmä?

Jäädäänpä odottelemaan, mitä muut ovat saaneet kasaan.
2. Seniori6.11.2025 klo 22:04
Tulostin viikkolehdestä - kauhistuin vaakunapuolikkaita jne.- En tuhlannut aikaani tähän - olen 6 ristikkoa täyttänyt tänään Seurassa, TV-lehdessä ja SK:ssa. - Saa nähdä miltä huomisessa paperilehdessä näyttää.- Onneksi on muitakin lehtiä olemassa.
3. Jiikoo6.11.2025 klo 22:54
Lainaus: 2. Seniori 6.11.2025 klo 22:04
”- kauhistuin vaakunapuolikkaita jne.-”

Ei mitään aihetta kauhistumiseen, päinvastoin! Noillahan pääsee varsin helposti alkuun. Google-haku ”kuntien vaakunat” löytää ihan ekana Wikipedia-artikkelin, jossa on selkeät kuvat Suomen kuntien – niin nykyisisten kuin lakkautettujenkin – vaakunoista. Siitä vain vierittelemään (vai scrollaamiseksiko sitä pitäisi kutsua?) Ristikkoon leikatuista osakuvista ei ole vaikeakaan päätellä, mitä minkin kunnan nimen osaa haetaan.
4. Arto6.11.2025 klo 23:05
LESKIROUVA REHN oli aika ovela vihje.
Sai minut hymyilemään.
5. hesm7.11.2025 klo 02:04
Vaikuttaa siltä, että Laatutietoista ja Graham kuuluisivat riviä alemmaksi.
6. Uusi7.11.2025 klo 07:53
En oikein haluaisi aloittaa ristikon ratkaisua koneen kanssa. Tietenkin apuja on ratkaisun edetessä haettava, mutta on vähäisempää.
7. Ville7.11.2025 klo 08:56
hesm, oikeassa olet.
8. Jiikoo7.11.2025 klo 09:55
(5. hesm) Totta Mooses! Eipä olisi tullut noin karkea laatijan virhe mitenkään mieleen. Eipä ongelmakohdassani sitten muuta ongelmaa olekaan (eikä vaikuta ratkaisuuni, jonka lähetin jo eilen).
9. Jiikoo7.11.2025 klo 10:08
(8.) Kun vihjeet pudotetaan ruuduista N9 ja O9 pykälän verran alemmas, muuttuu vihjeestä N1 saatava sana monikolliseksi ja vihjeestä O1 saatavaan sanaan saadaan loppuun kirjain, joka oli ratkaisussani jäänyt puuttumaan. Unohdin tämän puutteen ehättäessäni turhalla kiireellä kirjoittamaan tämän säikeen aloitustani.
10. Jiikoo7.11.2025 klo 10:21
(9.) Vihje O9 taitaa itse asiassa olla Q9. Näkyy kovin huonosti sekä ratkontaan käyttämässäni eilisessä näköislehtitulosteessa että päivän paperilehdessä. Kirjain O puuttuu tuosta apukoordinaatistosta kokonaan.
11. Rampe7.11.2025 klo 10:56
Nyt saivat neulantökkimiset ja lentokoneen laskeutuminen selityksensä!
Ihmettelin jo heti alussa oikein arvaamani epäselvän sarvipääkuvan ratkaisua, mikä olisi kolme R-kirjainta tyhjät ruudut välissä.
Mutta jos noita N1 ja Q1 vastaussanoja jatketaan yhdellä ruudulla ja niiden alapuolella olevia vihjeruutuja vastaavasti tiputetaan, alkaa totuus löytyä.
Minä kyllä pidän tällaisesta vaakunateemasta. Jokseenkin tarkaan kymmenen vuotta sitten Auliksella oli vähän samaan ajatukseen perustuva perjantairistikko, josta ainakin silloin olin varsin otettu.
12. spa7.11.2025 klo 11:02
Lainaus: 8. Jiikoo 7.11.2025 klo 09:55
(eikä vaikuta ratkaisuuni, jonka lähetin jo eilen).

Entäs jos ratkaisusi menikin edellisen ristikon arvontaan, sen viimeinen lähetyspäivä oli eilen.
13. Jaska7.11.2025 klo 11:05
"Onko tämä totta vai vaakunaviinaa..."
14. Jiikoo7.11.2025 klo 12:26
Lainaus: 12. spa 7.11.2025 klo 11:02
”Entäs jos ratkaisusi menikin edellisen ristikon arvontaan, sen viimeinen lähetyspäivä oli eilen.”

Mielenkiintoinen kysymys, kiitos siitä! Riippunee siitä, kuinka pitkälle tietoteknisesti automatisoitu tuo nykyinen ”tarkastusprosessi” on.

Minulla on mielikuva, että saman konsernin Ilta-Sanomien ristikoiden vastausaika on ollut lähimenneisyydessä pidempi kuin viikko. Tekstarivastauksessa on pitänyt viitata viikonpäiväkohtaisen ristikon numeroon, jolloin samalla numerolla lähetetty ratkaisu on voinut kohdistua kahteen eri ristikkoon. Kun nyt vilkaisin tämänpäiväisen IS-ristikon lähetysohjeita, näkyy sen vastausaika olevankin jo 12.11. eli 5 päivän / alle viikon kuluttua, jolloin tätä ongelmaa ei ole.

Pitänee kaiken varmuuden välttämiseksi skarpata ja olla jatkossa ”etuilematta” vastauksen lähetyshetken osalta!

*************

Jaska (13.): Tuo ”vaakunaviina” ei taida olla enää tätä päivää. Vaakuna-nimellä valmistettu ”tikkuviina” erosi kai hivenen kalliimmista vastineistaan siinä, että sen valmistukseen käytetty väkiviina oli peräisin puunjalostusteollisuuden jäteliemiprosesseista eikä siis ollut vilja- vaan puuperäistä. Ehtaa etanolia toki, ei siinä mitään!

Tein Alkon sivustossa Google-haun kirjoittamalla tuotekenttään hakusanan ”Vaakuna”. Tulos:

”Ei tuloksia hakusanalle "Vaakuna"
Vaakuna
Hakusanasi ei vastannut yhtäkään tuotteistamme. Muuta hakusanaa ja yritä uudelleen.
Mikäli etsimääsi tuotetta ei löydy valikoimastamme, voit tehdä tuotetoiveen osoitteessa https://alkotoive.fi/

Toivoisimmekohan?
15. Matti7.11.2025 klo 12:33
Vasemmalla alin vaakuna ensimm piilokirjain ei aukene tuollaista vaakunat en löydä
16. Jiikoo7.11.2025 klo 12:47
Matti, etsintäyrityksesi on vain jäänyt puolitiehen. Montakohan kaupunkia meillä on Suomessa nykyisin? Satakunta? Yhdellä niistä on alle 7 000 asukasta, mutta juuri tuollainen vaakuna.
17. Juho7.11.2025 klo 12:57
Matti, kuparin ja nikkelin jalostuksestaan kuuluisa kotimaan kaupunki, n. 7000 asukasta, sijaitsee Kokemäenjoen
varrella.
18. Jaska7.11.2025 klo 13:01
14. Ehkä Manzanillakaan ei ole tätä päivää. Siis sitä ei nuorempi polvi tunne. Lausahdukseni oli Manzanillan alun muunnelman muunnelma:

Onko tämä unta vai viinien huumaa...
Onko tämä vettä vai vaakunaviinaa...
Onko tämä totta vai vaakuaviinaa...

Tarkoitin, että ristikoissa yleensä kaikki on totta eli virheetöntä. Tässä tapauksessa kommenttien perusteella laadinta on ilmeisesti mennyt vaakunoiden osalta jotenkin sekaisin. Eli Vaakunaviinalla voisi olla osuutensa asiassa. No eihän toki!
19. Juho7.11.2025 klo 13:01
Olinpahan vain vähän hidas, mutta kankea.
20. Hesaristi7.11.2025 klo 13:03
T23 Ei taida olla Suomen kuntavaakunoita. Kyllähän tällainen edellä jo todettu rakennevirhe syö uskottavuutta laadinnan tasosta ja sen tarkastuksesta. Sinänsä vaakunateema ristikolla on ihan OK mielestäni mutta nythän sen "oikein" täyttö on mahdotonta em. virheiden takia. Vastausta en ole uudistuksen jälkeen lähettänytkään mutta tällaisten virheiden jälkeen ristikon täyttöhalukin hiipuu.
21. Maikku7.11.2025 klo 13:05
Olen Rampe kanssa samaa mieltä. Mukava teema. Ristikko on täynnä, mutta en löydä googlesta D10 vaakunaa joka tuohon kaupunkiin sopii. Erilaisia kyllä löytyi. Uskon kuitenkin että kaupunki on oikein.
22. Maikku7.11.2025 klo 13:09
20. Hesaristi

Kyllä se T23 Keski-Suomesta löytyy.
23. Arto7.11.2025 klo 13:13
Lainaus: 21. Maikku 7.11.2025 klo 13:05
Olen Rampe kanssa samaa mieltä. Mukava teema. Ristikko on täynnä, mutta en löydä googlesta D10 vaakunaa joka tuohon kaupunkiin sopii. Erilaisia kyllä löytyi. Uskon kuitenkin että kaupunki on oikein.


Googlaa: ratkaisu ja logo, niin sieltä tuokin löytyy, kun menee tarpeeksi alas.
24. Matti7.11.2025 klo 13:23
Kiitos viimeinen vaakuna ratkesi, puutuu G3vä vainaja ei yhtään lepata, ei nyt tuntematon voi olla!!
25. Jiikoo7.11.2025 klo 13:52
[Mielenkiintoinen käsite tuo ”kaupunki”. Olen majaillut yli puoli vuosisataa Suomen suurimmassa kaupungissa, jota monet kutsuvat ”Stadiksikin”. Kesäkaudestani suurin osa kuluu nykyisin ”kaupungissa”, jossa on asukkaita hieman enemmän kuin postausten 15.–17. kohdekaupungissa x, mutta asutus harvaa, n. 1,5 asukasta / km (x:n vastaava lukema n. 54 asukasta / km²). Päästäkseni ”lähiöstäni” ostoksille lähimpään päivittäistavarakauppaan on minun ajettava 46 km. Vähemmän urbaania meininkiä!

Suomen toiseksi suurin kaupunki sai ”tittelinsä” vasta 1972. Olin vuodenvaihteeksi 1971-72 mennyt pyynnöstä pitämään lämpimänä kahden kaverini opiskelijaboksikseen vuokraamaa talviasuttavaa mökkiä Nuuksion Pitkäjärvellä, Espoon kauppalassa. Isännät olivat provinssissaan pyhienvietossa. Kävelin vuoden vaihtuessa järven jäälle. Oli enemmän kuin hiljaista. Siellä täällä kaukana taivaanrannassa poksahteli vaan ei kuulunut satunnaisia ilotulitusraketteja. Vaikea oli kuvitella olevansa sillä hetkellä upouudessa 100 000 asukkaan kaupungissa. Sittemminhän Espoon väkiluku on yli kolminkertaistunut.]
26. Jiikoo7.11.2025 klo 13:54
Lainaus: 24. Matti 7.11.2025 klo 13:23
”Kiitos viimeinen vaakuna ratkesi, puutuu G3vä vainaja ei yhtään lepata, ei nyt tuntematon voi olla!!”

Voipas olla, oli iso yllätys minullekin. Opintojeni vajavaisuudesta mainitsinkin jo avauksessa.
27. Uusi7.11.2025 klo 14:16
Minullakin puuttuu enää G 3 vainaja.
Töitä sai kyllä tehdä tämän ristikon kanssa.
28. Hidas Käsi7.11.2025 klo 14:20
Taisi olla googlauksen ennätysristkko minulle tämä. En nimittäin muistanut vaakunoista kuin pari hassua. Samoin meni hakemiseksi mongoliat ja sloveniat. Indonesiaa en nyt ehdi ja vainaakin on tuntematon. Samoin jää taas huomiseen rivinvaidokit. Mutta jääkö etana ilman ratkaisua sitten kokonaan?
29. Jiikoo7.11.2025 klo 14:22
Lainaus: 18. Jaska 7.11.2025 klo 13:01
”Tässä tapauksessa kommenttien perusteella laadinta on ilmeisesti mennyt vaakunoiden osalta jotenkin sekaisin.”

Ymmärtääkseni olet tarpeeksi kokenut ja viisas olemaan ratkomatta näitä tuotoksia. Itselläni taitaa kahdeksas vuosi tulla lähikuukausina täyteen, mutta jokin näissä jaksaa yhä viehättää. Tässä en huomannut vaakunateeman osalta virheitä tai sekaannuksia, vihjeen N9 olisi vain pitänyt olla ruudussa N10 ja vihjeen Q9 ruudussa Q10. Aulismaisia helmiä puolestaan edustivat vihjeet G3 ja U4.

[Sukupolvikokemus tuokin U5. Ostin käytetyn mustavalkoisen tuollaisen 480 markalla vuonna 1972. Oli iso raha satamatöitä puskevan, yliopisto-opintonsa keskeyttäneen nuorenmiehen kukkarossa! Olin juuri saanut kämppäkaverikseni neitokaisen, joka ei ole sittemminkään älynnyt paikastaan rinnallani luopua. Seuraavakin töllömme oli samaa merkkiä, sentään jo värillinen ja uutena ostettu.]
30. Jiikoo7.11.2025 klo 14:24
Lainaus: 28. Hidas Käsi 7.11.2025 klo 14:20
”Mutta jääkö etana ilman ratkaisua sitten kokonaan?”

Ei, kunhan luet tämän säikeen läpi, siirrät kaksi vihjettä oikeisiin ruutuihinsa ja täytät niiltä tyhjäksi jääneet ruudut.
31. Hesaristi7.11.2025 klo 14:44
Oisko vinkkiä kroatian ja slovenian välillä olevaan karttapaikkaan DE 22 jota en löydä google mapsista - ilmeisesti jokin pikkukylä näiden maiden rajan läheisyydessä.
32. Uusi7.11.2025 klo 14:53
Onko Q 16 koiran kuonokopalla joku oma nimi, onhan minulla sana siinä, mutten löydä varmistusta. Olavin muunnosko sitten minulla väärin.
33. EK7.11.2025 klo 14:57
Piti käydä tarkistamassa palstan otsikko ja kyllä siellä oli:
Keskustelut - Ristikot...
34. Xxx7.11.2025 klo 15:11
Kiitos Jiikoolle virheen korjaamisesta! Olin pähkäillyt tosi kauan ko kohtaa (Graham ja sarvipää).
35. hesm7.11.2025 klo 15:35
Uusi 27: Ei henkilö :) .
36. hesm7.11.2025 klo 15:36
Päivän ehkä paras...
37. Jiikoo7.11.2025 klo 16:37
Joo. Minulla on vielä melkoisesti matkaa tuohon 100 vuoteen, mutta oli jo korkea aika tutustua tuohon taannoisen inkkaripäällikön mukaan nimettyyn minnesotalaiscityyn (viime väestönlaskennassa peräti 68 asukasta). Vasta kun kyseinen aukio ristikossani oli täynnä, pääsin pähkäilemään piilokirjainta L3 saadakseni ratkaisun arvoitukseen G3. Sainkin tunkea sanavarastoni perähyllylle jotain uutta – päästäkseni epäilemättä unohtamaan sen varsin pian.

Eläköön Google! Onhan tuollaisen meikäläisittäin umpiturhan trivian jahtaamisessa ainakin ajankulua eläkevaarille ja käyttöä rakennettaville energiaintensiivisille konesaleille ja niiden vaatimille tuuli- ja aurinkovoimaloille, mutta mutta...
38. Ville7.11.2025 klo 17:38
Hesaristi (31), ei ole kylä vaan...
39. spa7.11.2025 klo 17:42
Lainaus: 31. Hesaristi 7.11.2025 klo 14:44
Oisko vinkkiä kroatian ja slovenian välillä olevaan karttapaikkaan DE 22 jota en löydä google mapsista - ilmeisesti jokin pikkukylä näiden maiden rajan läheisyydessä.

Ei pikkukylä, vaan joki.
40. Jontte7.11.2025 klo 19:04
Vihjeistä palkintopallille yltää ainakin "ex liki satavuotiaana". Meni tovi ennenkuin tajusin, että vastaus ei ole biologian termi. Mutta elämä on, usein ex
41. juju7.11.2025 klo 19:11
Muutamia muitakin piilosanoihin kallellaan olevia taisi löytyä...
42. Jontte7.11.2025 klo 19:12
Kiitos hesm (5). Autoit monta meistä. Aikamoinen kupru ristikon laatijalta. Minua se ei ehtinyt jumittamaan, kun oli ongelmia muuallakin tässä ristikossa.
43. Ville7.11.2025 klo 19:33
spa (39), onko ihan pakkomielle paljastella.
44. Aimo7.11.2025 klo 20:05
Lainaus: 5. hesm 7.11.2025 klo 02:04
Vaikuttaa siltä, että Laatutietoista ja Graham kuuluisivat riviä alemmaksi.

Kiitos, tämä selvitti kaiken.
45. Heleena7.11.2025 klo 20:16
Onneksi ristikkovirheet on harvinaisia mutta ikäviä ne on. Turhaa pähkäilyä. Eikä tuo 3G minulle selvinnyt vielä.
46. Heleena7.11.2025 klo 20:19
Juuri kun meinasin luovuttaa hoksasin 3G:n. Loistovihje!
47. Eikka7.11.2025 klo 21:16
Lainaus: 45. Heleena 7.11.2025 klo 20:16
Onneksi ristikkovirheet on harvinaisia mutta ikäviä ne on. Turhaa pähkäilyä. Eikä tuo 3G minulle selvinnyt vielä.


Haluatko täsmentää lausuntoasi? Tarkoitatko yleisesti vai HS-ristikoita? Mikä on harvinainen on varmaan itse kunkin arvioitavissa. Esim. lääketeollisuudessa se on 1/1000-10000. Tällä logiikalla HS-ristikoissa olisi virheitä noin 20-200 vuoden välein. Totuus lienee, että näissä suunnilleen joka toisessa on virheitä.

No joo. Ristikon agenda näytti sen verran mielenkiintoiselta, että päätin ryhtyä täytäntöönpanoon. Vaakunat eivät ole mielivihjeitäni, mutta tässä kohtaa nämä toimivat hyvin. Tietysti piti päättää käyttääkö lähteitä vai ei. Itse selailin vaakunoita ja totesin, että kuntien osien nimistä saa tosiaan mittavan määrän ratkaisuja. Olisin toivonut vielä enemmän sellaisia ratkaisua, joissa ratkaisusana olisi ollut joku muu kuin kunnan nimen yhdyssanan alku- tai jälkiosa.

Päivän kysymys: onko Pena Virtanen Pena Korhosen kaima (olettaen, että eivät ole kummallekaan virallisia etunimiä)?
48. PM7.11.2025 klo 21:43
Ajattelin ristikon vihjeitä vilkaistuani jättää ratkomatta, kun ei vaakunatietous ole hallussa. Kuitenkin ryhdyin puuhaan, ja lopulta voin sanoa, että kannattihan se taas! Sanat on löytyneet, aktiivisilla hakutoimilla kylläkin. Kuitenkin siellä oli helmiä, mm. vihjeet G3 ja U4 (viimeksimainitttuun kirjoitin ensin erään samanpituisen sanan, joka ei sitten ollut laatijan tarkoittama). Helmi oli myös vihjeen Z22 vastaussana, minulle aivan uusi, vaikka asian kanssa olen ollut tekemisissä.

Ja tulihan tässä esille se, että vaakunoiden nimissä on runsaasti vihjeitysaineksia, ilmankos laatijamme niitä käyttää. Hakumetodeilla ei löydy vastaussana yhtä helposti kuin sanavihjeistä.
49. Seniori7.11.2025 klo 22:22
Tulihan se hesarinkin ristikko kolmea sanaa vaille täyteen, vaakunat kiinnostavat aina. -
50. Ratkoja8.11.2025 klo 11:20
Olisipa kiva lähettääkin, mutta olkoon. Odottelen sitä päivää, kun sen saa tehdä nettiin - joko koko ristikon tai ne 9 kirjainta.
51. Ratkoja8.11.2025 klo 11:21
Edes ne 9 kirjainta, mutta mieluummin koko ristikko.
52. Mummo8.11.2025 klo 11:54
En keksi Q 16. En ole koiraihminenkään.
53. Heppu8.11.2025 klo 12:14
Menipä hyvä ristikko pilalle tuolla isolla mokalla. Muutoinkin oli vaikeutta. A4 on vaikea ymmärtää miten kuvaa ratkaisua. Hävettää kun en opi juuri lainkaan ulkoa näitä vaakunoita. Nyt tuli kyllä iso oppiannos.
54. isoäiti8.11.2025 klo 12:20
Hesarissa oli tänään Oikaisuja-palstalla sivulla A21 korjattu tämä jo huomaamamme virhe ristikossa.
55. Ratkoja8.11.2025 klo 12:31
Sinänsä kiva idea nuo vaakunat, mutta on rasittavaa rullata netissä ylös ja alas ja yrittää pitää mielessä useaa etsittävää kuviota yhtaikaa. Mieluummin etsisin niitäkin kuvakirjasta.
56. Ville8.11.2025 klo 14:14
Mummo (52) voisi etsiä tuotemerkeistä.
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *