KESKUSTELUT > MUUT AIHEET > MUUT ELÄIMET -KETJU 20

10547. Muut eläimet -ketju 20

elukka27.8.2020 klo 16:37
Ketjun aloitti Eki 12.8.2010 klo 21:56.
Ketjutetaan eläinten (paitsi koirat, kissat ja hevoset, joille on omat ketjut) erisnimiä siten, että seuraava jatkaa jostakin edellisen nimen kirjaimesta. "Etu- ja sukunimen" järjestyksellä ei ole väliä ja lisääjä voi itse päättää, käyttääkö pelkkää etunimeä vai koko nimeä. Esim. Aku Ankan voi panna Akuna tai Aku Ankkana, mutta ei enää uudelleen, kun valinta on kerran tehty.
Tarkista, että nimi on ketjussa uusi. Tarkista sekä ketjun tästä osasta että Muut eläimet -ketjun koosteesta osoitteesta:
http://www.sanaristikot.net/keskustelut/?id=9381

Viimeksi lisätty:
lk 27.8.2020 klo 16:00
Moki (berberiapina, Korkeasaari)
2. eol27.8.2020 klo 20:13
Maple (maitovalas, Georgia Aquarium, Atlanta)
3. PS27.8.2020 klo 22:21
Martini (isokudu ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
4. lk28.8.2020 klo 17:17
Nirppanokka (marsu, Petsie.fi)
5. PS28.8.2020 klo 20:04
Kira (suovallabi ohjelmassa: Alfa TV, Villieläinten hoitajien hoivissa)
6. eol28.8.2020 klo 22:51
Imaq (maitovalas, Georgia Aquarium, Atlanta)
7. lk29.8.2020 klo 09:25
Maggy (leijona, Sierra Nevada Zoological Park)
8. PS29.8.2020 klo 11:39
Mina (maki ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
9. eol29.8.2020 klo 21:22
Malcolm (kiljuharjasvyötiäinen, Greensboro Science Center, Pohjois-Carolina, USA)
10. lk30.8.2020 klo 08:54
M'wasi (leijona, Bronx Zoo)
11. PS30.8.2020 klo 09:14
Mmamotse (hyeena ohjelmassa: NG, Davannien valtiaat)
12. PS30.8.2020 klo 09:16
[Savannien valtiaat]
13. eol30.8.2020 klo 23:27
Mateo (silmälasikarhu, Chester Zoo, Englanti)
14. PS31.8.2020 klo 07:49
Motshidi (leopardi ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
15. lk31.8.2020 klo 17:40
Inuka (jääkarhu, Singapore Zoo)
16. PS31.8.2020 klo 21:20
Knisa (visentti ohjelmassa: TV2, Eläinsairaala)
17. eol31.8.2020 klo 23:38
Kiler J (kapybaranaaras, Wroclawin eläintarha)
18. PS1.9.2020 klo 07:49
Kachemak (myskihärkä ohjelmassa: NG, Yukonin eläinlääkäri)
19. lk1.9.2020 klo 16:18
Kati (luomuviljelijä Tommi Hasun lehmä, Pirkka 5/2020)
20. PS1.9.2020 klo 16:42
Tsekedi (leijona ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
21. lk2.9.2020 klo 10:05
Drogon (viljakäärme, Petsie.fi)
22. PS2.9.2020 klo 11:26
Denali (hirvi ohjelmassa: NG, Yukonin eläinlääkäri)
23. lk3.9.2020 klo 15:42
Imnaha (saukko, Oakland Zoo)
24. eol4.9.2020 klo 00:10
Neo (kypäräkasuaarin naaraspoikanen, Nashville Zoo)
25. lk4.9.2020 klo 06:46
Ogi (ylämaannauta, Kuopion eläinpuisto)
26. PS4.9.2020 klo 08:33
Occa (kultatöyhtökakadu ohjelmassa: Frrwinin perheen eläintarha)
27. eol4.9.2020 klo 23:58
Ove (kilpikonna ruotsalaisten Anders Jacobssonin ja Sören Olssonin 1987 alkaneessa romaanisarjassa Berts universum [Bertin päiväkirjat])
28. lk5.9.2020 klo 08:33
Vilho (afrikkalainen kääpiösiili, kaleva.fi 17.8.2020)
29. PS5.9.2020 klo 13:06
Valkohuivi (susi ohjelmassa: NG, Valkean suden valtakunta)
30. eol6.9.2020 klo 00:36
Vaara (metsäkissan naaraspentu, Highland Wildlife Park, Skotlanti)
31. lk6.9.2020 klo 09:34
Aijai (simpanssi, Nordhorn Zoo)
32. PS6.9.2020 klo 12:12
Jirra (kenguru ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
33. eol6.9.2020 klo 17:44
Jamila (etelänleveähuulisarvikuononaaras, Auckland Zoo)
34. lk7.9.2020 klo 07:12
Mato (kuningaspython, Ylä-Kainuu 3.9.2020)
35. PS7.9.2020 klo 09:55
Morfi (murmeli ohjelmassa: TV2, Eläinten ystävät)
36. elukka7.9.2020 klo 12:09
Marenki (alpakka)
37. PS8.9.2020 klo 08:24
Elisabeth (hylje ohjelmassa: Alfa TV, Villieläinten hoitajien hoivissa)
38. lk8.9.2020 klo 16:39
Adonia (alpakka, Ali-Ollin Alpakkatila)
39. PS8.9.2020 klo 20:38
Dongey Girl (aasi ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
40. eol8.9.2020 klo 22:29
Dayimani (hartmanninvuoriseepranaaras, Marwell Zoo, Hampshire, Englanti)
41. PS9.9.2020 klo 08:25
Makira (punakaulusvarin pentu ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
42. elukka9.9.2020 klo 10:17
Monte Cristo (alpakka)
43. PS9.9.2020 klo 13:56
Chugger (vuohi ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
44. lk9.9.2020 klo 17:53
Chipi (afrikkalainen kääpiösiili, Petsie.fi)
45. eol9.9.2020 klo 23:25
Proodence (punajättikenguru, Nashville Zoo)
46. PS10.9.2020 klo 08:16
Cuno (alpakka ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
47. PS10.9.2020 klo 08:16
Cuno (alpakka ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
48. lk10.9.2020 klo 12:48
Chi Chi (isopanda, Lontoon eläintarha)
49. eol10.9.2020 klo 22:25
Izwi (leijonan urospentu, Dallas Zoo)
50. PS11.9.2020 klo 10:42
Zanzabar (boa ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
51. lk11.9.2020 klo 17:39
Zhiva (sarvikuono, Whipsnade Zoo)
52. eol11.9.2020 klo 17:59
Ilola (leijonan naaraspentu, Dallas Zoo)
53. PS11.9.2020 klo 20:16
Lasedi (hyeena ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
54. lk12.9.2020 klo 08:38
Sailor (merileijona, Bremerhaven Zoo)
55. eol12.9.2020 klo 18:38
Roothie (punajättikenguru, Nashville Zoo)
56. lk13.9.2020 klo 09:49
Raj (lumileopardi, Akron Zoo)
57. PS13.9.2020 klo 11:51
Jabu (norsu ohjelmassa: Frii, Dodo Heroes)
58. eol13.9.2020 klo 20:20
Blair (metsäkissauros, Highland Wildlife Park, Skotlanti)
59. PS14.9.2020 klo 12:38
Bullseye (härkä ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
60. elukka14.9.2020 klo 16:50
Squeaker (usalaisen Pinelopin edesmennyt papukaija)
61. PS14.9.2020 klo 17:51
Quinn (susi ohjelmassa: TV5, Ihmeelliset eläimet)
62. eol15.9.2020 klo 01:02
Quoth (korppi englantilaisen Terry Pratchettin fantasiaromaanisarjassa Discworld [Kiekkomaailma])
63. lk15.9.2020 klo 08:05
Talulah (saukko, Oakland Zoo)
64. PS15.9.2020 klo 08:43
Honeybee (pikkulorinaaras ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
65. eol15.9.2020 klo 22:46
Eilein (metsäkissan naaraspentu, Highland Wildlife Park, Skotlanti)
66. PS16.9.2020 klo 09:55
Lucas (lammas ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
67. lk16.9.2020 klo 14:14
Curi (naamiokaijanen, Petsie.fi)
68. elukka16.9.2020 klo 15:01
Rolli (elättivaris, Mart Kivastik: Taevatrepp)
69. eol16.9.2020 klo 22:33
Lia (orankinaaras, Budapestin eläintarha)
70. PS17.9.2020 klo 10:03
Ailani (liemikilpikonna ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
71. lk17.9.2020 klo 16:34
Aarno (kukko, Otavan koulutila)
72. PS17.9.2020 klo 20:00
Awa (sika ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
73. eol17.9.2020 klo 23:43
Whisper (maitovalasnaaras, Georgia Aquarium, Atlanta)
74. lk18.9.2020 klo 07:25
Wanmei (kultapanda, Taronga Zoo)
75. PS18.9.2020 klo 09:08
Endor (aavikkokettu ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
76. eol18.9.2020 klo 19:24
Davu (hartmanninvuoriseeprauros, Marwell Zoo, Hampshire, Englanti)
77. lk19.9.2020 klo 08:50
Aleena (amurintiikeri, Paradice Wildlife Zoo, Englanti)
78. PS19.9.2020 klo 09:08
Lille Sorte (vuohi ohjelmassa: TV2, Tanskalainen maajussi)
79. eol19.9.2020 klo 21:57
Leander (kaksivarvaslaiskiaisuros, London Zoo)
80. lk20.9.2020 klo 10:36
Anatude (valkoinen riikinkukko, Kuopion eläinpuisto)
81. elukka20.9.2020 klo 11:03
Amazon (kana)
82. PS20.9.2020 klo 21:08
Mena (punakaulusvarinaaras ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
83. eol20.9.2020 klo 21:22
Nyah (etelänleveähuulisarvikuonon naaraspoikanen, Auckland Zoo)
84. lk21.9.2020 klo 08:00
Hildur (villisika, Ähtäri Zoo)
85. PS21.9.2020 klo 09:23
Ramogata (leijona ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
86. elukka21.9.2020 klo 16:23
Manuel (japaninsilkkikukko)
87. eol21.9.2020 klo 21:43
Mapenzi (afrikannorsun naaraspoikanen, Reid Park Zoo, Tucson, Arizona, USA)
88. PS22.9.2020 klo 10:43
Molly Moo-Moo (vasikka ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
89. lk22.9.2020 klo 18:50
Mauno Koivisto (sopuli, Korkeasaari)
90. eol22.9.2020 klo 22:04
Móric (oranginpoikanen, Budapestin eläintarha)
91. PS23.9.2020 klo 08:42
Malia (alpakka ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
92. elukka23.9.2020 klo 12:44
Anders Andersson (kukko)
93. lk23.9.2020 klo 17:22
Adelle (alpakka, Ali-Ollin Alpakkatila)
94. PS23.9.2020 klo 19:42
Dotty (piikkihai ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
95. eol23.9.2020 klo 20:16
Tadala (leijonan naaraspentu, Dallas Zoo)
96. PS24.9.2020 klo 11:23
Timofei (Kihnun saaressa Virossa elelevä lammas, josta kerrottiin kodin Pellervo -lehdessä 6-7/2020)
97. lk24.9.2020 klo 18:51
Fiiu (ylämaannauta, Kukka- ja eläinpuisto Escurial)
98. eol24.9.2020 klo 21:25
Fiain (metsäkissanaaras, Highland Wildlife Park, Skotlanti)
99. PS25.9.2020 klo 09:52
Frankie (merileijona ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
100. lk25.9.2020 klo 15:19
Kaitlyn (tiikeri, Australia Zoo)
101. PS25.9.2020 klo 17:53
Kodi (harmaakarhu ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
102. eol25.9.2020 klo 23:57
Kijani (leijonauros, Dallas Zoo)
103. lk26.9.2020 klo 09:28
Kiva (kuningastrappi, Toledo Zoo)
104. elukka26.9.2020 klo 12:02
Volga (kana)
105. eol26.9.2020 klo 22:34
Lavia (manaatti, syntyi keväällä 2018 Wroclawin eläintarhassa)
106. lk27.9.2020 klo 09:18
Aljosha (aasi, Yhteishyvä 4/20)
107. PS27.9.2020 klo 15:48
Joplin (ahmanpentu ohjelmassa: TV2, Eläinsairaala)
108. eol27.9.2020 klo 23:04
Jai (geoffroynhämähäkkiapinanaaras, Taronga Western Plains Zoo, Uusi Etelä-Wales, Australia)
109. lk28.9.2020 klo 07:30
Jesperi (Posiolainen valkoinen kotiporo, Petsie.fi)
110. PS28.9.2020 klo 07:40
Scratch (haisunäätä ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
111. eol29.9.2020 klo 01:01
Crwban (kilpikonna, animaatiohahmo kymrinkielisessä tv-ohjelmassa Chwedlau Tinga Tinga)
112. lk29.9.2020 klo 07:06
Chuck (gorilla, Columbus Zoo)
113. PS29.9.2020 klo 09:42
Coots (karhu ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
114. eol29.9.2020 klo 22:13
Crush (liemikilpikonna Disneyn Pixarin vuoden 2003 tietokoneanimoidussa elokuvassa Nemoa etsimässä [Finding Nemo])
115. PS30.9.2020 klo 07:13
Steve (valashai ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
116. lk30.9.2020 klo 08:12
Setä Sininen (nuolimyrkkysammakko, Yhteishyvä 4/20 omituisten otusten kerho)
117. PS30.9.2020 klo 16:38
Sega (leijona ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
118. eol30.9.2020 klo 23:33
Semba (afrikannorsunaaras, Reid Park Zoo, Tucson, Arizona, USA)
119. lk1.10.2020 klo 07:37
Seba (kultapanda, Taronga Zoo)
120. PS1.10.2020 klo 08:25
Bonitina (valkotupsusilkkiapina ohjelmassa: Alfa TV, Villieläinten hoitajien hoivissa)
121. eol1.10.2020 klo 22:25
Oni (okapinaaras, Lontoon eläintarha)
122. lk2.10.2020 klo 08:06
Njord (alpakka, Humiseva Harju)
123. PS2.10.2020 klo 09:25
Jackson (oravasaimiri ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
124. eol2.10.2020 klo 23:20
Khalid (verkkokirahvi, Cheyenne Mountain Zoo, Colorado Springs, Colorado, USA)
125. lk3.10.2020 klo 08:14
Kinder (lammas, Kuopion eläinpuisto)
126. PS3.10.2020 klo 11:01
Kazan (tiikeri ohjelmassa: TV2, Elämäni eläimet, Eläinsairaalassa)
127. lk4.10.2020 klo 18:52
Zumai (pesukarhu, Guangzhou Zoo, Kanton)
128. PS4.10.2020 klo 19:57
Maxine (norsu ohjelmassa: Frii, Rronxin eläintarha)
129. PS4.10.2020 klo 20:03
[Tulipahan kirjoitettua eläintarhapaikkakunta pohjalaisittain.]
130. lk5.10.2020 klo 08:49
Matadi (gorilla, Zoo Antwerpen)
131. PS5.10.2020 klo 09:02
Tsepo (gebardi ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
132. elukka5.10.2020 klo 14:57
Philip Pim (kärpänen, L. A. Salava: Philip Pim, kärpästen kruunaamaton kuningas (1937))
133. PS6.10.2020 klo 13:46
Peckers (hanhi ohjelmassa: NG, Buckeye Bottomsin seikkailut)
134. lk6.10.2020 klo 15:43
Pukholma (yksi Metsästäjä-lehden nimikkohanhista)
135. elukka6.10.2020 klo 18:21
Pike (kana)
136. PS6.10.2020 klo 22:00
Kaena (liemikilpikonna ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
137. lk7.10.2020 klo 17:40
Kasperi (marsu, Petsie.fi)
138. PS8.10.2020 klo 10:09
Sinisilmä (leopardi ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
139. lk8.10.2020 klo 13:03
Sherbet (albiino fretti, Pinteres all my babies)
140. PS8.10.2020 klo 13:39
Bazinga (visentti ohjelmassa: TV2, Eläinsairaala)
141. lk9.10.2020 klo 17:16
Assam (norsu, Zoo Antwerpen)
142. PS10.10.2020 klo 12:03
Sussebas (kana ohjelmassa: TV2, Karjamajalla)
143. lk11.10.2020 klo 09:49
Strewen (kukko, tv-sarjassa Persaukiset)
144. lk11.10.2020 klo 09:51
[edelliseen korjaus riikinkukko]
145. PS11.10.2020 klo 13:19
Sprite (punakaulusvariuros ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
146. lk12.10.2020 klo 06:37
Puuro (vuohi, Wuorelan Vuohivaellukset)
147. PS12.10.2020 klo 09:22
Pusay (okapi ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
148. Eki12.10.2020 klo 22:02
Petunia (apina tv-sarjassa Ratched)
149. PS13.10.2020 klo 10:09
Patty (norsu ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
150. lk13.10.2020 klo 14:20
Ykä (vilasika, Kohonen Farm blogi)
151. PS13.10.2020 klo 15:14
Kitso (savannikoira ohjelmassa: NG, Savannien valtiaat)
152. lk14.10.2020 klo 14:05
Kepa (leopardigekko, Petsie.fi)
153. PS14.10.2020 klo 21:32
Kirindi (punakaulusvari ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
154. lk15.10.2020 klo 16:55
Kinder (lammas, Kuopion eläinpuisto)
155. PS15.10.2020 klo 17:47
Nadia (tiikeri ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
156. lk16.10.2020 klo 18:32
Alonzo (chinchilla, Faunatar)
157. PS17.10.2020 klo 13:00
Last Chance Sally (jakki ohjelmassa: NG, Yukonin eläinlääkäri)
158. lk18.10.2020 klo 09:25
Nana (kani, etsii kotia, kodittomat.info)
159. PS18.10.2020 klo 11:44
Albus Dumbledore (haukka ohjelmassa: Frii, Eläinlääkärin elämää)
160. lk19.10.2020 klo 07:06
Aatto (kukko, Tuohimutkan kanala)
161. PS19.10.2020 klo 09:39
The Stud (mauritiuksenkyyhky ohjelmassa: Frii, Bronxin eläintarha)
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *