KESKUSTELUT > MUUT AIHEET > MUUT ELÄIMET -KETJU 19

10448. Muut eläimet -ketju 19

elukka9.5.2020 klo 11:21
Ketjun aloitti Eki 12.8.2010 klo 21:56.
Ketjutetaan eläinten (paitsi koirat, kissat ja hevoset, joille on omat ketjut) erisnimiä siten, että seuraava jatkaa jostakin edellisen nimen kirjaimesta. "Etu- ja sukunimen" järjestyksellä ei ole väliä ja lisääjä voi itse päättää, käyttääkö pelkkää etunimeä vai koko nimeä. Esim. Aku Ankan voi panna Akuna tai Aku Ankkana, mutta ei enää uudelleen, kun valinta on kerran tehty.
Tarkista, että nimi on ketjussa uusi. Tarkista sekä ketjun tästä osasta että Muut eläimet -ketjun koosteesta osoitteesta:
http://www.sanaristikot.net/keskustelut/?id=9381

Tästä jatketaan:
PS 9.5.2020 klo 10:49
Caballe (sarvikuono ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
2. lk10.5.2020 klo 10:46
Ailish (sarvikuono, Australia Zoo)
3. PS10.5.2020 klo 10:56
Snorky (sika ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
4. lk11.5.2020 klo 05:28
Ragnar (kuningasboa, Petsie.fi)
5. PS11.5.2020 klo 07:47
Gavin (valekarettikilpikonna ohjelmassa: Kutonen, Ihmeelliset eläimet)
6. elukka11.5.2020 klo 11:03
Viiu (lehmä, Paula Havaste: Pronssitähti)
7. lk12.5.2020 klo 06:23
Viima (kuningasboa, kaarmeenvuosi.vuodatus.net)
8. PS12.5.2020 klo 08:36
Mary Jane (marsu ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
9. elukka12.5.2020 klo 10:38
Milk Dud (marsu: Frii, Hendersonien eläinsairaala)
10. eol12.5.2020 klo 22:00
Mud (afrikannorsu Barbara Gowdyn fantasiaromaanissa The White Bone)
11. PS13.5.2020 klo 06:52
Maximus (fretti ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
12. lk13.5.2020 klo 18:13
Max Clooney (somejulkkispossu, jolla on oma facebook-sivukin)
13. PS14.5.2020 klo 07:29
Carmela (kana ohjelmassa: Frii, Hendersonien eläinsairaala)
14. eol14.5.2020 klo 15:09
Chota (aasiannorsu Elif Shafakin romaanissa Valkoinen elefantti [The Architect's Apprentice])
15. lk14.5.2020 klo 18:54
Halla (Kainuussa rengastettu kalasääksi)
16. PS15.5.2020 klo 08:33
Little (lampaan karitsa ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
17. eol15.5.2020 klo 17:00
Lil' Cubby (leijonanpentuhahmo yhdysvaltalais-kanadalaisessa osittain animoidussa tv-sarjassa Wild Kratts [2011 -])
18. lk16.5.2020 klo 10:02
Caporusso (kääpiöluppakani, näyttelytulokset Pori 1.2.2020)
19. PS16.5.2020 klo 10:11
Chickadee (neitokakadu ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
20. eol16.5.2020 klo 16:27
Clam (sarvikuonohahmo yhdysvaltalaisessa tv-animaatiosarjassa Camp Lazlo [2005 - 2008])
21. lk17.5.2020 klo 09:25
Claus (simpanssi, Edinburgh Zoo)
22. PS17.5.2020 klo 10:14
Charlie Barley (vuohi ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
23. eol17.5.2020 klo 22:34
Cerdotado (sikahahmo, meksikolaisen Leopoldo Jasson luoma sarjakuvasupersankari)
24. PS18.5.2020 klo 08:38
Clem (angoravuohi ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
25. lk18.5.2020 klo 15:47
Cate (sarvikuono, Australia Zoo)
26. PS18.5.2020 klo 19:06
Coco Rico (silkkikanakukko ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
27. eol18.5.2020 klo 22:13
Crash (opossumihahmo animaatioelokuvassa Ice Age 2 [2006])
28. PS19.5.2020 klo 09:06
Cinnamon (hiiri ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
29. elukka19.5.2020 klo 11:21
Noni (kenguru, Frii: Hendersonien eläinsairaala)
30. lk19.5.2020 klo 18:56
Odessa (gerbiili, näyttelytuloksia Oulu 2019)
31. PS19.5.2020 klo 20:13
Dubby (kenguru, AlfaTV, Villieläinten hoitajien hoivissa)
32. eol19.5.2020 klo 22:17
Diaval (korppi elokuvassa Maleficent - Pahatar [2014, ohjaus Robert Stromberg])
33. PS20.5.2020 klo 07:42
Daver (kenguru, AlfaTV, Villieläinten hoitajien hoivissa)
34. elukka20.5.2020 klo 11:46
Valerie (kana Shena Mackayn romaanissa Old crow)
35. lk20.5.2020 klo 18:13
Ramla (kirahvi, Artis Zoo, Amsterdam)
36. PS20.5.2020 klo 19:50
Rory (kukko ohjelmassa: Kuutonen, Ihmeelliset eläimet)
37. eol20.5.2020 klo 22:11
Ribert (sammakkohahmo osittain animoidussa yhdysvaltalaisessa lasten tv-sarjassa Ribert and Robert's Wonderworld [joka alkoi vuonna 2005])
38. lk21.5.2020 klo 09:04
Tappi (seeprapeippo, Petsie.fi)
39. PS21.5.2020 klo 10:21
Parker (karitsa ohjelmassa: NG, Uskomaton eläinlääkäri Pol)
40. elukka21.5.2020 klo 12:28
Phoebe Snow (sika, Alan Bradley: The weed that strings the hangman's bag)
41. eol21.5.2020 klo 18:25
Plautus (kilpikonna Tom Stoppardin näytelmässä Arcadia [vuodelta 1993])
42. PS22.5.2020 klo 08:52
Percival (saukko ohjelmassa: Frii, Irwinin perheen eläintarha)
43. lk22.5.2020 klo 09:33
Penna (Kainuussa rengastettu kalasääksi)
44. PS22.5.2020 klo 14:12
Podge (kyyhky ohjelmassa: Kutonen, Ihmeelliset eläimet)
45. eol22.5.2020 klo 19:47
Pokey (pingviinihahmo Steve Havelkan vuonna 1998 luomassa internet-sarjakuvassa Pokey the Penguin)
46. PS23.5.2020 klo 08:20
Pacita (aurinkoaratti ohjelmassa: NG, Tri K:n eksoottiset eläimet)
47. lk23.5.2020 klo 09:20
Poca (turkishylje, Bremerhaven Zoo)
48. PS23.5.2020 klo 11:58
Carmella (burmanpyton ohjelmassa: Ng, Tri K:n eksoottiset eläimet)
49. eol23.5.2020 klo 13:03
Lurukka (Jorma Vanamon lemmikkinä ollut papukaija, HS 20.5. s. A4 [Vanamo toimi Suomen suurlähettiläänä mm. 1960-luvulla Moskovassa ja 1970-luvulla Tukholmassa])
50. lk24.5.2020 klo 10:21
Loru (vuohi, kotieläintilalla Kainuussa)
51. PS24.5.2020 klo 12:09
Ryder (marsu ohjelmassa: Frii, Hendersonien eläinsairaala)
52. eol24.5.2020 klo 23:29
Ramon (mississippinalligaattori Lewis Teagerin ohjaamassa vuoden 1980 elokuvassa Alligaattori)
53. PS25.5.2020 klo 10:36
Marvin (merileijona ohjelmassa: Kutonen, Ihmeelliset eläimet)
KOMMENTOI

Pakolliset kentät merkitty tähdellä *